Ćwiczenia oddechowe: jak i po co je wykonywać?

Twój oddech jest jednym z najlepszych sposobów obrony przed codziennym stresem, frustracją i niepokojem. Rzeczywiście, rosnąca liczba badań pokazuje, że techniki oddechowe są skuteczne w zwalczaniu lęku i bezsenności, ale także w poprawie funkcjonowania serca i płuc. Techniki te wpływają zarówno na czynniki fizjologiczne (poprzez stymulację przywspółczulnego układu nerwowego), jak i psychologiczne (poprzez odwrócenie uwagi od myśli). Aby nauczyć się na nowo oddychać, postępuj zgodnie z instrukcją.

Ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenia głębokiego oddychania lub oddychanie przeponowe
Głębokie oddychanie może pomóc w prawidłowym wykorzystaniu przepony. Pomaga złagodzić duszności poprzez zapobieganie uwięzieniu powietrza w płucach. To ćwiczenie oddechowe może również pomóc Ci poczuć się bardziej zrelaksowanym i skoncentrowanym. Ćwicz oddychanie przeponowe przez 5 do 10 minut, 3 do 4 razy dziennie. Kiedy zaczynasz, możesz czuć się zmęczony, ale z czasem technika powinna stać się łatwiejsza i bardziej naturalna.

Ćwiczenia oddechowe: jak ćwiczyć?

Połóż się na plecach z lekko ugiętymi kolanami i głową na poduszce. Możesz umieścić poduszkę pod kolanami dla wsparcia.
Połóż jedną rękę na górnej części klatki piersiowej, a drugą pod klatką żebrową, co pozwoli Ci poczuć ruch przepony.
Wdychaj powoli przez nos. Zrób wydech, ściskając mięśnie brzucha, utrzymując górną część ciała w całkowitym bezruchu.
Aby utrudnić ćwiczenie, można położyć na brzuchu książkę. Kiedy już nauczysz się wykonywać głębokie oddychanie w pozycji leżącej, możesz je ćwiczyć siedząc na krześle. Następnie możesz wykonywać to ćwiczenie oddechowe podczas wykonywania codziennych czynności.

Zdrowie. Praktykowanie koherencji serca.

Koherencja serca ma wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu. Obniża poziom kortyzolu w organizmie, wspomaga odchudzanie, obniża ciśnienie krwi, kołatanie serca i zmęczenie. Wzmacnia również układ odpornościowy i pomaga zmniejszyć napięcie ciała, w tym bóle pleców.
Typowe ćwiczenie koherencji serca polega na wykonywaniu wdechu przez pięć sekund, a następnie wydechu przez taki sam czas (10-sekundowy cykl oddechowy). Urządzenia biofeedback pozwalają obserwować na ekranie, jak głębokie, regularne oddychanie spowalnia i stabilizuje bicie serca, zmniejszając tym samym niepokój.