Korzyści z zachowywania aktywności fizycznej.

Oto lista 10 najważniejszych korzyści wynikającym z zachowywania aktywności fizycznej.

1. Kontrola masy ciała

Najważniejszą zaletą ćwiczeń jest to, że pomagają w kontrolowaniu masy ciała. Ćwiczenia zwiększają nasze kaloryczne wydatki, co pomaga nam schudnąć lub utrzymać idealną wagę. Regularne ćwiczenia pomagają również zoptymalizować tempo metabolizmu, co znacznie ułatwia kontrolę wagi.

2. Zdrowie kości i mięśni

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało, ponieważ budują siłę kości i mięśni. Silniejsze kości przyczyniają się do lepszej równowagi, co oznacza większą stabilność i mniej kontuzji, podczas gdy silniejsze mięśnie przyczyniają się do ogólnej sprawności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak wspinanie się po schodach lub noszenie artykułów spożywczych. Nie ma powodu do niechęci do aktywnego budowania mięśni; budowa ciała kulturysty wymaga lat bardzo specyficznego treningu i odżywiania. Zamiast tego całościowy trening siłowy zapewni, że mięśnie twojego ciała pozostaną funkcjonalnie zdrowe w nadchodzących latach!

3. Ulga od bólów fizycznych

Ćwiczenia zapewniają rehabilitację w przypadku przewlekłych bólów, takich jak ból dolnej części pleców. Właściwy rodzaj ćwiczeń może być dobrą formą fizjoterapii w przypadku uporczywych bólów lub długotrwałych urazów. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się ze specjalistą, aby zalecił idealny trening przed rozpoczęciem ćwiczeń.

4. Ochrona przed chorobami

Oprócz tego, że fizycznie jesteś silniejszy, ćwiczenia utrzymują twoje ciało w zdrowiu, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Pomagając w kontrolowaniu masy ciała, ćwiczenia zapobiegają również chorobom związanym z otyłością, takim jak cukrzyca i choroby serca. Regularne ćwiczenia utrzymują również poziom cukru we krwi na zdrowym poziomie.

5. Młodsza, zdrowsza skóra

Blask po treningu jest prawdziwy – ćwiczenia przynoszą korzyści Twojej skórze i sprawiają, że wygląda młodziej, wyzwalając produkcję przeciwutleniaczy. Te przeciwutleniacze naprawiają uszkodzenia komórek skóry i stymulują przepływ krwi, poprawiając zdrowie skóry.

6. Poprawia zdrowie psychiczne

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym ćwiczenia są dobre dla mózgu. Po pierwsze, ćwiczenia powodują uwalnianie hormonów, które ułatwiają wzrost komórek mózgowych. Następnie ćwiczenia zwiększają również przepływ krwi do mózgu, pozwalając mu uzyskać więcej tlenu do lepszego funkcjonowania. Ponadto tlen pomaga również poprawić pamięć, zwiększając wielkość hipokampa, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Spowalnia to starzenie się, a także chroni mózg przed chorobami zwyrodnieniowymi, takich jak choroba Alzheimera i zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia.

7. Zwiększenie poziomu energii

Wyzwolenie się hormonów podczas sesji ćwiczeń jest znaczącym wzmacniaczem energii, który pomaga walczyć ze zmęczeniem i pozostać bardziej skoncentrowanym. To zwiększenie energii jest szczególnie pomocne dla osób cierpiących na chroniczne zmęczenie lub schorzenia, które wpływają na poziomy energii.

8. Poprawa nastroju

Oprócz tego, że czujesz się bardziej energiczny, ćwiczenia również sprawiają, że jesteś szczęśliwszy. Hormony takie jak endorfiny uwalniane podczas ćwiczeń wywołują pozytywne uczucia i odpychają negatywne. To sprawia, że ćwiczenia są dobrą formą terapii dla osób cierpiących na lęki lub depresję.

9. Więcej jakości snu

Ćwiczenia pomagają lepiej spać w nocy i zwalczają bezsenność, zapewniając wystarczające zmęczenie przed snem. Co więcej, odprężający efekt ćwiczeń pomaga rozluźnić umysł i ciało, więc negatywne myśli nie rozbudzają cię przez wiele godzin w nocy. Ćwiczenia pomagają również regulować rytm dobowy organizmu. Podgrzanie podstawowej temperatury ciała podczas ćwiczeń pozwala ciału znacznie ochłodzić się przed snem, wpływając na spokojny sen.

10. Wyższe libido

Sen nie jest jedyną aktywnością przed snem, która korzysta z ćwiczeń; seks też. Ćwiczenia ułatwiają krążenie krwi i elastyczność, zwiększając libido oraz poprawiają sprawność seksualną, a także ogólne wrażenia. W przypadku starszych mężczyzn ćwiczenia pomagają zmniejszyć objawy zaburzeń erekcji.
Krótko mówiąc, aktywność fizyczna jest niezbędna, gdy dążysz do optymalnego zdrowia fizycznego i psychicznego.