Dlaczego dobrze jest przejść więcej niż 6000 kroków dziennie?

Człowiek jest jedynym ssakiem, który potrzebuje roku życia, aby nauczyć się chodzić. A dlaczego? Chodzenie w pozycji pionowej na dwóch nogach jest znacznie trudniejsze niż chodzenie na czworakach. Jest to jednak raczej kwestia dojrzewania komórek mózgowych, które opóźniają naszą mobilność. W momencie narodzin nasz mózg jest niedojrzały i musi się rozwijać, ponieważ nie jest wystarczająco rozwinięty w łonie matki. Trwa to około dwunastu miesięcy.

Ruch, prawdziwa korzyść od najmłodszych lat.

Ruch przynosi wiele korzyści już od najmłodszych lat. Gdy zaczynamy chodzić, stopniowo rezygnujemy z pomocy rodziców w poruszaniu się. Ma to pozytywny wpływ na naszą samoocenę i rozwój naszego ciała. Zdobywamy umiejętność koordynacji ruchów, co pozwala nam osiągać lepsze wyniki fizyczne. Pozwoli nam to rozwinąć nasze zmysły poprzez lepszy kontakt z otoczeniem. Spowoduje to wzrost liczby połączeń neuronalnych w naszym układzie nerwowym, co będzie sprzyjać naszej inteligencji. Z drugiej strony, zacznie wzmacniać nasze mięśnie, stawy i ścięgna.

Siedzący tryb życia — problem współczesnego społeczeństwa.

Tandem zdrowie-choroba zmieniał się na przestrzeni dziejów ludzkości. Obecnie, w krajach najbardziej rozwiniętych gospodarczo, charakteryzuje się on wzrostem zachorowań na choroby niezakaźne lub przewlekłe choroby zwyrodnieniowe. Wielu z tych chorób nie da się wyleczyć, ale można im zapobiegać i dbać o nie. We współczesnym społeczeństwie, wraz z rozwojem technologii, które znacznie ograniczają podróże, siedzący tryb życia staje się poważnym problemem. Ten brak aktywności jest czynnikiem ryzyka dla różnych patologii, takich jak choroby układu krążenia. Można ją jednak zwalczać poprzez przyjęcie zdrowego stylu życia i regularną aktywność fizyczną.

Czy chodzenie jest uważane za aktywność fizyczną?

Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej powinny być dostosowane do każdego wieku i osoby. W przypadku osób dorosłych definicją aktywności fizycznej wpływającej pozytywnie na zdrowie jest aktywność o umiarkowanej intensywności, wykonywana codziennie lub prawie codziennie przez co najmniej 30 minut. Jeśli aktywność o umiarkowanej intensywności nie jest możliwa, można ją zastąpić aktywnością o lekkiej intensywności przez dłuższy czas. Dlatego właśnie chodzenie można uznać za bardzo atrakcyjny i łatwy sposób na utrzymanie i poprawę zdrowia.

Korzyści z chodzenia na świeżym powietrzu.

  1. Zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
  2. Zapobiega lub opóźnia wzrost ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.
  3. Obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym.
  4. Poprawia wydolność krążeniowo-oddechową.
  5. Zmniejsza też ryzyko rozwoju cukrzycy typu II o około 40%.
  6. Pomaga w rozprowadzaniu tłuszczu w organizmie, dzięki czemu nie gromadzi się on w trzewiach, co wiąże się z ryzykiem.
  7. Aktywność fizyczna może poprawić i utrzymać zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego, zmniejszając ryzyko złamań biodra i kręgów poprzez minimalizowanie redukcji masy kostnej, a także może być korzystna dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.
  8. Nawet umiarkowane uprawianie sportu zmniejsza ryzyko depresji i poprawia jakość snu. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia demencji w późniejszym okresie życia.

Czy istnieje jakaś “magiczna” liczba kroków, która przyniesie korzyści?

Ogólnie rzecz biorąc, 10 000 kroków dziennie to idealna liczba kroków dla zdrowej osoby dorosłej, która chce zachować dobrą kondycję fizyczną. Taka liczba kroków odpowiada, dla osoby o przeciętnym wzroście, około 8 kilometrom i większość lekarzy zgadza się, że jest to rozsądny cel.
WHO zaleca, aby dorośli poświęcali co najmniej 150 minut tygodniowo na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności na świeżym powietrzu. Dlatego wykonanie tych 10 000 kroków z prędkością 5 km/h (średnia prędkość) zajmie około 100 minut, a więc w ciągu jednego dnia wykona się 2/3 zalecanej tygodniowej aktywności, co może skłaniać do myślenia, że półtora dnia ćwiczeń tygodniowo to aż nadto. Wykazano, że spacerowanie przez zaledwie 10 minut dziennie przynosi pozytywne efekty w łagodzeniu niepokoju. Inne badania sugerują, że 6 000 do 8 000 kroków dziennie jest wystarczające do uzyskania korzyści. Aktualne badania wykazują, że osoby starsze, które przechodzą co najmniej 6000 kroków dziennie, są znacznie mniej narażone na utratę sprawności ruchowej. Każde kolejne 1000 kroków zmniejsza tę utratę i problemy ze stawami o dodatkowe 16-18%.

Podsumowanie.

Należy kierować się zdrowym rozsądkiem, ponieważ kroki można wykonywać nie tylko w szybszym lub wolniejszym tempie, ale także ćwiczenia fizyczne, jakie one reprezentują, różnią się u osób o różnym wzroście, u mężczyzn i kobiet, u osób regularnie uprawiających sport i prowadzących siedzący tryb życia, u młodzieży i osób starszych. Najważniejsze, aby unikać siedzącego trybu życia i ruszać się!