W zgodzie z ciałem i duchem – czyli, 5 kluczowych zalet jogi!

W poszukiwaniu swojej ścieżki w rozwoju fizycznym warto wziąć pod uwagę jogę. To dość niepozorny system ćwiczeń wywodzący się z dawnych Indii, który ma całą gamę dobroczynnych skutków dla zdrowia i urody. Spokojne, ale bardzo dokładne wykonywanie wszystkich ruchów aktywizuje układ nerwowo-mięśniowy i nerwowo-gruczołowy. Na początku można napotkać ograniczenia swojego ciała, ale sumienne i regularne treningi w końcu zaowocują zyskaniem elastyczności i siły. Jogę może praktykować każdy, ważne, tylko by dopasować zestaw ćwiczeń do swoich możliwości i pozwolić sobie na stopniowe podnoszenie poprzeczki. Co, ważne na efekty nie trzeba długo czekać!

Zdrowie. Poznaj 5 kluczowych zalet jogi!

  1. Redukuje bóle stawów i kości – joga jest zdecydowanie polecana osobom, które zmagają się z bólami kręgosłupa lub czują napięcie mięśni. Ćwiczenia jogi wprawiają w ruch kręgosłup i aktywują osłabione mięśnie oraz rozciągają te przykurczone. W ten sposób poprawiają siłę mięśni i stawów oraz je uelastyczniają.
  2. Zwiększa zakres ruchomości stawów oraz wydajności mięśni i ścięgien – regularnie trenując, jogę można, przekonać się jak wiele potrafi nasze ciało! W końcu nawet skomplikowane pozycje okażą się do wykonania. Wszystko dzięki odpowiedniemu rozciągnięciu mięśni i rozruszaniu stawów. Można zyskać dobrą kondycję i doskonałą koordynację ruchową.
  3. Przyspiesza procesy metaboliczne i wyszczupla sylwetkę – nieodzownym efektem ćwiczenia jogi jest wyszczuplenie sylwetki. Wszystko dzięki regularnej aktywności, która skutecznie przyspiesza prace metabolizmu. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest również fakt, że rozciągają się mięśnie i wyrabia nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała.
  4. Usprawnia pracę serca i układu oddechowego – ćwiczenia jogi powinny być połączone z głębokim, miarowym oddechem. Wykorzystywane w nich techniki relaksacyjne regenerują układ oddechowy i zwiększają pojemność życiową płuc. Do tego dobrze wykonywane z czasem przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, cholesterolu i uelastycznienia tętnicy.
  5. Redukuje stres i poprawia samopoczucie – każdy, kto praktykuje jogę, potwierdza, że jest ona doskonałym sposobem na relaks. Nieśpiesznie i prawidłowo wykonywane ćwiczenia sprawiają, że ciało staje się rozluźnione i lepiej dotlenione, a umysł pozbywa się stresu. Poza tym wszystkie dobroczynne skutki jogi sprawiają, że łatwiej jest zaakceptować siebie i swoje ciało. Dzięki temu zyskuje się większe poczucie atrakcyjności, a tym samym lepsze samopoczucie i satysfakcję.