Jak wybrać oświetlenie rowerowe?

Oświetlenie roweru pełni dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze zapewnia rowerzyście bezpieczeństwo, sprawiając, że staje się widoczny na drodze. Po drugie, oświetla drogę i pozwala dojrzeć po jakieś drodze jedziemy. Wybór odpowiedniego oświetlenia rowerowego jest bardzo istotny Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie rowerowe?

Przygotowując rower do jazdy musimy zadbać o to, by był sprawny i wyposaży w niezbędne akcesoria. Do najważniejszych z nich należy oświetlenie. Lampki rowerowe są konieczne. Aby wyruszyć w trasę, potrzebujemy oświetlenia przedniego o barwie białej lub żółtej, tylnego czerwonego oraz czerwonego odblasku (w kształcie innym niż trójkątny).

Jaka lampka rowerowa będzie najlepsza?

Zanim wybierzemy odpowiednie oświetlenie do roweru, musimy przeanalizować swoje potrzeby. Najważniejszym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę wybierając lampkę, jest moc, siła emitowanego światła. Im ich więcej, tym mocniejsze oświetlenie. Do jazdy po dużym, oświetlonym mieście lub w wypadku, gdy rzadko jeździmy po zmroku, diody led do roweru nie muszą być bardzo mocne. Jeśli jednak często jeździsz po zmroku lub w miejscach słabo oświetlonych, wówczas przydadzą się lampki o dużej mocy, z szeroką wiązką światła, która działać będzie niczym reflektor. Moc i prąd.

Jednak moc to nie jedyne kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę, wybierając lampkę rowerową. W zależności od tego w jakich warunkach najczęściej poruszamy się na rowerze, powinniśmy wybrać produkty z przydatnymi dla nas funkcjami. Ważną kwestią jest tryb pracy. Oświetlenie rowerowe może działać w trybie ciągłym lub migającym. Drugi sposób jest przydatny do zasygnalizowania swojej pozycji na drodze, jednocześnie zabierając mało mocy.

Istotny jest także sposób montażu. Nie każda lampka pasuje do każdej konstrukcji ramy roweru. Najlepiej wybierać oświetlenie proste i uniwersalne w montażu, wówczas nie powinniśmy mieć problemy z zamontowaniem go na większości ram rowerów. Bardzo popularny jest sposób montażu na gumkę. Wodoodporna lampka przyda się, gdy jeździmy rowerem bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Ważny jest także czas działania, to istotne zwłaszcza dla osób, które lubią długie wyprawy i często jeżdżą po zmroku.

Wybierając lampkę na przód, najlepiej wybrać diody led, które się nie nagrzewają i są energooszczędne. Zadaniem przedniej lampki jest oświetlanie nam drogi, tak by spokojnie dojechać do celu. Im szybsza jazda i nieprzewidywalna trasa, tym większej mocy diody potrzebujemy.Lepiej unikać lampek świecących punktowo czy prostopadle.

Lampka na tyle ma poprawić widoczność roweru dla innych uczestników ruchu drogowego. Czerwony kolor nie jest przypadkowy. Jest to kolor, który najlepiej widać z daleka. Bardzo skuteczne są modele, które pracują w trybie migającym. Jednak jest to opcja, która nie nadaje się na wszystkie okoliczności, gdyż może oślepiać osoby, które jadą z tyłu za nami przez dłuższy czas.