Jaki rower stacjonarny wybrać?

Czy warto mieć rower stacjonarny?

Ćwiczenia na rowerach stacjonarnych są prawdopodobnie jednym z najlepszych ćwiczeń, które można wykonać, aby poprawić swoją kondycję. Jeżdżąc na rowerze wykonujesz zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i beztlenowe, co skutecznie wpływa na wiele części ciała, a zwłaszcza na zdrowie. Rower stacjonarny oferuje prawie każda firma z takim sprzętem.

Zalety roweru treningowego

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym wspierają zdrowie serca, a jednocześnie mogą zmniejszyć stres i zły cholesterol. Jednocześnie z rowerem treningowym możesz spalać kalorie nawet 14 godzin po treningu, a zwłaszcza jeśli robisz trening interwałowy jak na bieżni. Nie zapominajmy oczywiście, że jazda na rowerze, choć jest skutecznym ćwiczeniem, które pomaga wzmocnić mięśnie nie tylko nóg, ale i całego ciała, jest również jednym z najłagodniejszych ćwiczeń dla stawów. Jest również łatwy w użyciu, a jednocześnie może być używany niezależnie od pogody.

Rowerek siedzący, stojący czy wirujący?

Rowery statyczne dzielą się na 3 typy, stojące, siedzące i wirujące. Tutaj musisz wybór rozważyć w oparciu o swoje potrzeby.

Rowery siedzące Nie obciążają talii ani pleców, bardzo dobre zarówno dla osób z nadwagą, jak i osób starszych. Jest to prawdopodobnie najwygodniejszy typ roweru stacjonarnego, jaki znajdziesz na rynku i jest to oszczędna opcja dla każdego.

Rowery stojące

Rowery stojące ze względu na postawę, która zmusza ciało do przyjęcia, nie mogą być używane przez osoby z problemami z plecami lub talią.

Rowery wirujące

Choć bardzo podobne do rowerów stojących, nie są takie same. Rowery spinningowe mają specjalny ergonomiczny kształt, siodełko i pedały wyścigowe dla większego bezpieczeństwa. Spinning staje się najpopularniejszym sposobem ćwiczeń, ponieważ możesz spalić 500-600 kalorii podczas jednego treningu i kontynuować spalanie przez jakiś czas.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem roweru stacjonarnego? Waga koła lub tarczy. Wraz ze wzrostem ciężaru koła rośnie trwałość przedmiotu podczas użytkowania. Logiczną konsekwencją tego jest to, że ciężsi użytkownicy będą musieli zaopatrzyć się w cięższe koła lub tarcze.

Opór. Najbardziej zaawansowane modele rowerów mają różne opory i nie przypominają starych, które współpracowały z paskiem.

Rowery magnetyczne

Opór w tym przypadku jest regulowany za pomocą obrotowej dźwigni z przodu roweru. Dobrą rzeczą w tych rowerach jest to, że nie potrzebują prądu do działania. Szczególnie wygodne w dzisiejszych czasach.

Rowery elektromagnetyczne

W tym przypadku opór jest regulowany przez ekran roweru i jest bardzo dokładny. Wszystko, co musisz zrobić, jeśli chcesz postępować zgodnie z dokładnie tym samym programem, to ustawić rower. Ten typ roweru stacjonarnego potrzebuje prądu.

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, dobrze byłoby wybrać bieżnię elektromagnetyczną, aby spełniała Twoje wymagania treningowe. Bieżnie elektromagnetyczne oferują szeroki wybór programów treningowych, pomiarów tętna, kalorii i wielu innych wskaźników, które będą dla Ciebie idealne.