Jak dbać o zdrowie?

Celem niniejszego artykułu jest dostarczenie Ci informacji potrzebnych do podejmowania właściwych decyzji dotyczących Twojego zdrowia. Obejmie, jak zachować zdrowie w domu, w miejscach publicznych i podczas podróży. Zagrożenia dla zdrowia związane z niezdrowymi opcjami żywienia są wyższe niż tylko tycie

Wprowadzenie do zdrowia – co to znaczy dbać o swoje zdrowie?

Świat się zmienia. Żyjemy dłużej, mamy lepszy dostęp do informacji i uczymy się więcej o tym, jak działają nasze ciała. Zdrowie powinno być dla wszystkich priorytetem numer jeden. Ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie, wykonując badania kontrolne i ćwicząc dobre nawyki. Światowa Organizacja Zdrowia podaje szereg wskazówek dotyczących zdrowego trybu życia, w tym m.in.:

 • Regularne ćwiczenia (co najmniej 150 minut tygodniowo)
 • Zdrowa dieta (bogata w owoce i warzywa)
 • Zarządzanie stresem poprzez zajęcia takie jak joga

Lista kontrolna. 5 punktów do zachowania zdrowia

Przedstawiamy listę kontrolną zachowań zdrowotnych. To lista pięciu zachowań, które poprawią Twoje zdrowie.
Do nich możemy zaliczyć takie rady jak

 1. zdrowo się odżywiaj,
 2. regularnie ćwicz,
 3. nie pij zbyt dużo alkoholu,
 4. kontroluj poziom stresu,
 5. wysypiaj się.

Każde z tych zachowań jest dobrym wyborem stylu życia. Ćwiczenia pomagają zachować aktywność, zdrowo się odżywiać pomagają utrzymać prawidłową wagę i wykazano, że zmniejszają zachorowalność na choroby serca i cukrzycę, nie picie zbyt dużej ilości alkoholu może pomóc w zapobieganiu nowotworom i innym chorobom wywołanym zapaleniem wątroby, kontrolowanie poziom stresu może zmniejszyć ryzyko chorób psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe, wystarczająca ilość snu promuje zdrowie psychiczne i zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy otyłość.

10 najlepszych zdrowych nawyków na 2021 rok

Zdrowa dieta to klucz do długiego życia. Ale co jest potrzebne do dobrego jedzenia? Odpowiedź jest prosta, ale bardzo trudna do zrobienia – każdego dnia musisz dokonywać zdrowszych wyborów.
Oto 10 najlepszych zdrowych nawyków na 2021 rok:

 1. Picie przynajmniej 2l wody dziennie
 2. Zdrowe jedzenie
 3. Używanie kremu przeciwsłonecznego w upalne dni
 4. Jedzenie większej ilości warzyw
 5. Palenie mniej papierosów
 6. Utrzymanie zdrowej wagi
 7. Regularne ćwiczenia
 8. Wysypianie się każdej nocy
 9. Prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego z przyjaciółmi i członkami rodziny, które zapewniają wsparcie emocjonalne, gdy najbardziej tego potrzebujesz
 10. Ćwiczenie uważności

Podsumowanie – jak prawidłowo dbać o zdrowie?

Pierwszym krokiem do utrzymania zdrowego stylu życia jest zbilansowana dieta. Skoncentruj się na jedzeniu dużej ilości świeżych warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i chudego białka. Inne sposoby dbania o zdrowie obejmują aktywność w ciągu dnia, picie dużej ilości wody i wystarczającą ilość snu każdej nocy. Ważne jest, aby zrozumieć, że zajście tych zmian wymaga czasu. Nie zobaczysz wyników z dnia na dzień, ale jeśli będziesz trzymać się tego przez co najmniej tydzień, zauważysz poprawę poziomu energii.

Więcej o zdrowiu: https://anurexinfo.pl/zdrowie.