O czym pamiętać wybierając buty dla dziecka?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, bardzo ważnym jest wybór odpowiedniego obuwia. Odpowiednio dobrane jest podstawą zdrowych stóp. Buty mają nie tylko zdobić, ale również dbać o stopy dziecka. Jak wybrać odpowiednie obuwie dziecięce profilaktyczne?

Za małe lub za duże buty są dla dziecka nie tylko niewygodne, ale również bardzo szkodliwe dla jego stóp. Od doboru odpowiedniego obuwia w dużej mierze zależy prawidłowy rozwój całej postawy dziecka. Kupowanie butów maluchowi, który nie chodzi jest błędem. Nóżki powinny swobodnie dotykać podłoża, by nie zaburzyć rozwoju. Dopiero kiedy maluch zacznie robić pierwsze kroki, wówczas należy kupić mu odpowiednie obuwie.

O czym pamiętać wybierając buty dla dziecka?

Pierwszą zasadą jest kupno nowych butów. W rodzinach, gdzie jest więcej niż jedno dziecko, bardzo często młodsze dziedziczy buty po starszym. Jednak nie jest to dobre dla małej stópki. Każdy z nas inaczej stawia stopę i buty formują się w inny sposób. Chodzenie w butach po starszym rodzeństwie, może przyczynić się do problemów ze stopami i wad postawy. Dziecięcych butów nie wolno kupować na oko. Warto zmierzyć stopę w dom -u i doliczyć około 10 milimetrów. To naturalny zapas, który dziecko powinno mieć w bucie. Najlepiej zabrać pociechę ze sobą do sklepu, by tam przymierzyć mu buciki. Dziecko powinno przejść się w nich po sklepie, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Wybierając dziecięce obuwie, nie kierujmy się tylko i wyłącznie wyglądem. Ważne jest, by buty miały sztywny zapiętek, który sięga nieco ponad kostkę. Pozwoli to na odpowiednią stabilizację stopy. Podeszwa powinna być miękka, tak by można ją zgiąć trzema palcami. Noski buta powinny być odpowiednio szerokie, by nie uciskać palców stóp. Rzepy czy też sznurówki powinny dobrze ściągać materiał na śródstopiu i otwierać się daleko w kierunku palców. Materiał, z których wykonane są buty dziecka, powinien być oddychający, by stopa w bucie się nie pociła.

Decydując się na buty dziecka, można sięgnąć po obuwie dziecięce profilaktyczne. Jest ono zalecane nie tylko dzieciom z wykrytym płaskostopiem, ale również jako profilaktyka wad postawy. Obuwie profilaktyczne jest dostępne w wielu kolorach i wzorach, a przede wszystkim jest bezpieczne dla dopiero co rozwijających się stóp dziecka.

Bardzo ważne jest, aby kontrolować rozmiar buta. Maluchom warto mierzyć stópkę co kilka tygodni, a dzieciom w wieku od 3 do 6 lat raz na trzy miesiące. Kontrolowanie rozmiaru jest niezwykle ważne, ponieważ noszenia za małych butów może przyczyniać się do wad postawy i przeciążeń stawów.