Swędzenie nóg po wysiłku fizycznym – czy to normalne?

Po uprawianiu sportu, zwłaszcza chodzeniu lub bieganiu, bardzo często pojawia się swędzenie nóg. Zazwyczaj swędzenie nie jest związane z żadną patologią ani problemem zdrowotnym. Jest to po prostu naturalny proces zachodzący w organizmie jako konsekwencja aktywności fizycznej.

Jakie są przyczyny swędzenia nóg?

Podczas ćwiczeń mięśnie kurczą się i rozciągają bardziej niż zwykle. Z tego powodu potrzebują one więcej krwi do wykonywania ruchów. Również serce pracuje znacznie szybciej, więc krew również porusza się znacznie szybciej i gwałtownie się rozszerza, aby odpowiednio odżywiać mięśnie, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują większej ilości składników odżywczych i tlenu. To dodatkowe zapotrzebowanie mięśni objawia się właśnie swędzeniem. Nie wszyscy mają takie odczucia, ale jeśli się pojawiają, to prawdopodobnie po dłuższym okresie bez ćwiczeń lub dlatego, że są to osoby prowadzące siedzący tryb życia, które nigdy nie uprawiały sportu i nagle zaczęły go uprawiać. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stałe uprawianie sportu, niezależnie od tego, jak trudne może być to zadanie. Jeśli organizm przyzwyczai się do ćwiczeń, prawdopodobieństwo wystąpienia rozszerzenia naczyń krwionośnych na skutek wysiłku będzie mniejsze. Innymi słowy, osoba przyzwyczajona do uprawiania sportu ma większą wydolność układu sercowo-naczyniowego i nie dochodzi u niej do nagłych zmian w tętnicach i żyłach.

Inne przyczyny swędzenia nóg.

Inną przyczyną swędzenia nóg, oprócz zaburzeń przepływu krwi, jest ciasne ubranie. Uniemożliwia to skórze oddychanie i wzmaga pocenie się. Przyczyny te są niewielkie i nie stanowią problemu zdrowotnego, chyba że jest to reakcja alergiczna na coś, co zostało zjedzone – w takim przypadku zaleca się wizytę u lekarza, zwłaszcza jeśli swędzenie nie ustępuje i nasila się. Jak wspomniano powyżej, swędzenie na początku ćwiczeń jest całkowicie normalne i nie należy się nim niepokoić. Jeśli jednak swędzenie ciała staje się uogólnione lub utrzymuje się przez dłuższy czas, nawet jeśli jest zlokalizowane miejscowo, jest to znak, że coś jest nie tak. Tak jest w przypadku pokrzywki cholinergicznej. Jest to rodzaj alergii skórnej, która pojawia się po podwyższeniu temperatury ciała. Może wystąpić w okresie upałów lub podczas wysiłku fizycznego. Jest ona również znana jako alergia na ciepło. Charakteryzuje się występowaniem czerwonawej, bardzo swędzącej wysypki na obszarach dotkniętych chorobą. Zasadniczo wystarczające jest obniżenie temperatury w miejscach dotkniętych chorobą, a objawy nie trwają dłużej niż 24 godziny. Jeśli jednak tym czerwonym plamom towarzyszy duszność i obrzęk skóry, warg, oczu i/lub gardła, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy są jakieś zalecenia, aby zmniejszyć swędzenie nóg?

  1. Unikaj siedzącego trybu życia. Zaleca się ćwiczenia fizyczne, ale nie okazjonalne, lecz z częstotliwością odpowiednią dla każdego typu osoby.
  2. Wybór odzieży podczas uprawiania sportu ma fundamentalne znaczenie. Musi być na tyle luźna, aby umożliwiała swobodne poruszanie się i nie powodowała otarć. A z drugiej strony – wybór oddychającej tkaniny. Jeśli jednak chcesz poprawić krążenie krwi, wybierz odzież o pewnym stopniu kompresji.
  3. Pocenie się jest kolejną przyczyną, która może zwiększyć to uczucie. Dlatego zaleca się noszenie przy sobie małego bawełnianego ręcznika, który pozwala usunąć nadmiar potu podczas ćwiczeń, choć jeśli uprawiany sport tego nie umożliwia, można użyć innej odzieży, która pomaga usunąć pot.
  4. Polegaj na suplementach, które dostarczają odpowiednią ilość flawonoidów. W tym przypadku suchy wyciąg z czerwonej winorośli ma udowodnione działanie wenotoniczne, wazoprotekcyjne i przeciwutleniające. Dzięki tym efektom krążenie zwrotne jest wystarczająco elastyczne, aby zapobiec nadmiernemu rozszerzeniu.