Jesień, bieganie

Jak biegać jesienią?

Wiosną i latem każdy biegacz jest w sowim żywiole i każda pora dnia jest dobra do biegania, jednak wraz z październikiem, listopadem i grudniem mamy bardziej surowy klimat, jeśli nie naprawdę zimny, to w każdym razie jesienny. Od momentu, gdy średnia temperatura zaczyna spadać, a dni stają się krótsze, możesz odczuwać pewną chęć zmiany nawyków biegowych, tak jak w sezonie letnim. Pon8żej kilka istotnych wskazówek, które z pewnością pomogą Ci utrzymać formę pomimo zmieniającego się sezonu.

Noś wiele warstw

Zmiana pory roku niesie ze sobą bardzo zmienne temperatury. Na przykład możesz rozpocząć bieg w chłodny, rześki poranek i zakończyć trening w łagodniejszym, bardziej słonecznym otoczeniu. Albo wręcz przeciwnie, w przejściu z popołudnia na wieczór zauważysz znaczne spadki temperatury, gdy tylko słońce zacznie zachodzić. Dlatego noszenie wielu warstw dedykowanej odzieży pomoże Ci zawsze znaleźć się w optymalnej sytuacji do biegania w zależności od zmieniających się temperatur. Nie przesadzaj jednak przy przejściu z jednej warstwy na drugą (np. z bluzy na koszulkę z krótkim rękawem lub odwrotnie), aby uniknąć dolegliwości i upewnić się, że po zdjęciu można bez problemu zawiązać dodatkową warstwę w pasie lub przed założeniem. Chroń ciało przed nadmiernym wychłodzeniem, ponieważ jesienne przeziębienie skutecznie zniechęca do dalszego uprawiania biegania.

Dużo pij

Sportowcy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest nawadnianie tylko w gorące letnie miesiące. Gdy pogoda zaczyna się ochładzać, łatwiej jest zapomnieć o utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia podczas ćwiczeń, ponieważ zaczynasz mniej się pocić w łagodniejszych temperaturach. Jednakże, chociaż zapotrzebowanie na nawodnienie może faktycznie spadać w chłodniejszych miesiącach, nadal ważne jest, aby upewnić się, że jesteś odpowiednio nawodniony przed, w trakcie i po każdym treningu.

Noś jasne kolory na obszarach zalesionych

Zwłaszcza jeśli biegasz po szlakach lub terenach zalesionych, upewnij się, że nosisz jaskrawe, dobrze widoczne ubranie . W rzeczywistości nawet sezon łowiecki zaczyna się od nowa i niestety niektórzy nieodpowiedzialni ludzie mogą zacząć go uprawiać nawet poza specjalnie zarezerwowanymi obszarami. Bieganie w jasnych ubraniach, nawet fluorescencyjnych, od razu uświadamia każdemu, że porusza się człowiek, a nie zwierzę.

Widoczność w nocy

Jesień niesie ze sobą ciemniejsze dni, a jaskrawe kolory sprawią, że będziesz bardziej widoczny nawet dla rowerzystów lub samochodów, które możesz napotkać na swojej trasie. Może się okazać, że światło zaczyna się słabnąć, gdy biegasz wczesnym rankiem lub wieczorem, a dni stają się coraz ciemniejsze. O wschodzie lub zachodzie słońca zawsze upewnij się, że jesteś dobrze widoczny dla samochodów i wszelkiego rodzaju pojazdów, mając na sobie odblaskową odzież, taką jak żółtą koszulkę techniczną lub specjalne kurtki.