Jak rozpocząć ćwiczenia na siłowni

Jeżeli ktoś nie był na siłowni, to, to miejsce, może być dla niego nie lada wyzwaniem
Siłownie są tak zaprojektowane, aby dać każdemu narzędzia potrzebne do osiągnięcia wymarzonych celów fitness. Niezależnie od tego, czy chodzi o zrzucenie masy ciała, czy wprost przeciwnie: budowanie jej, każdy może trenować na siłowni, ale przed rozpoczęciem treningów należy zbadać się pod kątem różnych schorzeń a w szczególności serca. Choroby serca nie dyskwalifikują chętnych na siłownię. Jednakże osoby te muszą zastosować inny stopień trudności treningów
Oprócz chorób serca konieczne jest określenie zdrowia pod kątem innych chorób np. cukrzycy, oraz pod kątem większych operacji przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Regulamin siłowni

Przed rozpoczęciem treningów na siłowni należy zapoznać się z regulaminem obiektu siłowni. W każdym klubie siłowni mogą być inne zasady np. jak korzystać z maszyn i urządzeń i jak dostać dostęp do każdego obszaru w siłowni. Jeżeli nie wiesz, jak rozpocząć ćwiczenia na siłowni skontaktuj się z trenerem czy personelem siłowni.

Rytm dobowy wyznacznikiem czasu treningów na siłowni

Zdecydowanie godziny poranne są najlepszym czasem na treningi, ponieważ człowiek jest wypoczęty. Ale dużo zależy od “rytmu dobowego” danej osoby. Indywidualny wewnętrzny zegar, jaki posiada każdy człowiek ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie w zależności od pory dnia.
Dlatego najlepszym czasem na trening jest to, czas, w którym dana osoba jest dobrze wyspana i ma dobre samopoczucie.

Treningi w oparciu o harmonogram. Trener personalny

Jeżeli uczęszczamy na siłownię należy zadbać aby „rytm dobowy” nie był zakłócony brakiem snu. Dobre samopoczucie podczas treningu na siłowni jest warunkiem efektywnego treningu.

Unikanie godzin szczytu

Jeżeli potrzebujemy na siłowni dużo przestrzeni dla siebie należy wziąć pod uwagę godziny w których jest najmniejsze oblężenie siłowni. Zazwyczaj siłownie największe oblężenie przeżywają w godzinach popołudniowych.

Co ze sobą zabrać i jak się ubrać na siłownię?

Na siłowni niezbędne jest odpowiednie obuwie, koszulka, legginsy lub inne spodnie strechowe, ręcznik i szampon pod prysznic, przekąska po treningu i butelka wody.

Od czego zacząć trening?

Wiedząc jak rozpocząć ćwiczenia na siłowni możemy uniknąć kontuzji. Częstym błędem osoby początkującej na siłowni jest przejście od razu do ćwiczeń i chęć udowodnienia własnej indywidualności. Niestety, najważniejszym elementem dobrego treningu jest rozgrzewka, która ma rozluźnić mięśnie aby zapobiec nieprzyjemnym zakwasom oraz kontuzji.